Dożynki gminno-parafialne gminy Kurzętnik były w tym roku jedynymi, które odbyły się w powiecie nowomiejskim. Mimo konieczności zachowania reżimu sanitarnego, dochowano w ten sposób tradycji, która nakazuje podziękować za trud, ciężką pracę, ale i dary ziemi. „Rolnictwo mamy na bardzo wysokim poziomie, to rolnictwo po wstąpieniu do Unii Europejskiej zmieniło swoje oblicze o – trudno mi powiedzieć – 300, 500 procent. Głównie trzoda chlewna i bydło mięsne, kiedyś, jeszcze kilkanaście lat temu, specjalizowaliśmy się w bydle mlecznym, dzisiaj to bydło mleczne to kilka, kilkanaście gospodarstw w gminie, a generalnie trzoda chlewna i bydło mięsne” - mówi Wojciech Dereszewski, wójt gminy Kurzętnik. Podczas uroczystości dożynkowych dziewięciu najlepszych gospodarzy z gminy Kurzętnik wyróżniono honorowym odznaczeniem „Zasłużony dla rolnictwa”, wręczono również statuetki za wybitne osiągnięcia w rozwoju rolnictwa i na rzecz rolnictwa.
Wieś Otręba, w której odbyły się tegoroczne dożynki, jest niewielka – liczy zaledwie 150 mieszkańców, ale organizacja tak ważnego wydarzenia zintegrowała całą jej społeczność. „Od dłuższego czasu się do tego przymierzaliśmy, całe szczęście wójt w każdej chwili nas w tym zakresie wspierał. Wieś bardzo mocno się zintegrowała i dzięki temu powstało to niebywałe wydarzenie, na skalę nie tylko gminy, powiatu, wydaje mi się, że nawet województwa” - cieszy się sołtys Otręby Adam Głowacki.
Tradycyjną częścią uroczystości dożynkowych jest konkurs na najpiękniejszy wieniec – te tworzone przez Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Kurzętnik to prawdziwe dzieła sztuki. Pierwszą nagrodę otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich w Szafarni, kolejne miejsca zajęły koła z Romanowa i Otręby.
Rolnicy z gminy Kurzętnik mają powody do radosnego świętowania. „Ten rok był bardzo dobrym rokiem, ponieważ bardzo były obfite plony tego roku. Obawialiśmy się ze względów różnych – pogodowych, bo był bardzo zimny maj, baliśmy się także o rośliny okopowe, ale mamy nadzieje taką, że również rośliny okopowe będą bardzo obfitym plonem tego roku” - podkreśla Rafał Szymczak, rolnik z gminy Kurzętnik i starosta tegorocznych gminnych dożynek.
Podczas dożynek dużym zainteresowaniem cieszyła się też parada nowoczesnych maszyn rolniczych. Degustowano również polską wołowinę, serwowaną przez przedstawicieli Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej. Tradycyjnie nie zabrakło występów artystycznych i dobrej muzyki.