Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

CZTERY PORY ROKU - PARKI KRAJOBRAZOWE WARMII I MAZUR

  • Kopernik TV
  • CZTERY PORY ROKU - PARKI KRAJOBRAZOWE WARMII I MAZ...

Czy dźwięk może leczyć?

WYJĄTKOWE SERCE
Przynosi zaskakująco dobre efekty w pracy z autystycznymi dziećmi. Mowa o muzykoterapii, którą zastosowali specjaliści z Zespołu Placówek Edukacyjnych w Olsztynie.

Muzykoterapia realizowana w pracy z podopiecznymi Zespołu Placówek Edukacyjnych w Olsztynie było to działania realizowane poza szkołą i zajmowały około 400 godzin. Był to pilotażowy projekt. „I będzie kontynuowany. Dzięki potencjałowi naszych członków, to są nauczyciele Zespołu Placówek Edukacyjnych, mamy olbrzymie zasoby ich pomysłów, które wspólnie z naszymi dziećmi na pewno będą realizowane w przyszłym roku. Myślę, że to już będzie taka ścieżka indywidualnych, rozpoznanych uzdolnień, czyli to już będą takie warsztaty, które będą rozwijały uzdolnienia tychże dzieci” - mówi Maria Jasińska-Zamarja ze Stowarzyszenia Wyjątkowe Serce.

Dotychczasowe zajęcia były realizowane w kilku różnych formach. „Zespół muzyczny, nauka gry na instrumentach, była to forma zajęć muzykoterapeutycznych z elementami filmu, reportażu. Był to również teatr tańca AUTentYcZni My, który częściowo wszedł w projekt. Były również zajęcia plastyczno-taneczne. Wszystko pod kątem muzykoterapii, arte-terapii, również była grupa art terapeutyczna” - wymienia Lucyna Kulawczuk, koordynator projektu muzykoterapii w Zespole Placówek Edukacyjnych. Specjaliści przekonują, że muzykoterapia świetnie sprawdza się w pracy z autystycznymi dziećmi. „Przede wszystkim obniża napięcie emocjonalne, poprawia odbiór sensoryczny. Aktywności muzyczne – czyli gra na instrumentach, śpiew – to przekładało się na różne umiejętności, np. czekanie na swoją kolej, współpracę w grupie, która jest bardzo istotna, przezwyciężanie swoich trudności” - przekonuje Lucyna Kulawczuk.