Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

CZTERY PORY ROKU - PARKI KRAJOBRAZOWE WARMII I MAZUR

  • Kopernik TV
  • CZTERY PORY ROKU - PARKI KRAJOBRAZOWE WARMII I MAZ...

Po zmroku

WORD w Olsztynie
Tych kilka prostych zasad i nawyków może uchronić zdrowie i życie wszystkich użytkowników ruchu drogowego. Rozmawiamy o właściwym zachowaniu po zmroku.

Paweł Amulewicz, Telewizja Kopernik: Zacznijmy od obowiązków pieszego – kiedy powinien mieć na sobie element odblaskowy?

Marcin Kiwit, egzaminator nadzorujący w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Olsztynie: Prawo o ruchu drogowym stanowi, że pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu, poza terenem zabudowanym, jest zobowiązany do używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Jak umiejscowić odblask, żeby właściwie spełniał swoją funkcję?

Poruszając się jezdnią czy poboczem, powinniśmy iść po lewej stronie, więc żeby odblask spełniał swoją rolę, nie powinniśmy go mieć z tyłu, na plecaku, tylko zapewnić kierowcy, który jedzie i nas wymija widoczność i mieć odblask na nadgarstku czy przedniej części kurtki. W taki sposób, żeby kierowca mógł go zauważyć.

Przejdźmy teraz do kierowców. Tu element zasadniczy to chyba dobranie świateł i ich właściwy stan techniczny?

W obowiązującym stanie prawnym kierowca powinien jeździć z włączonymi światłami mijania przez całą dobę, poza tym powinien o te światła zadbać. Jest wiele akcji profilaktycznych organizowanych przy współpracy z WORD, stacjami kontroli pojazdów, komendami policji. Nie wystarczy włączyć świateł, one powinny być po pierwsze właściwie ustawione, a po drugie zapewniać właściwe parametry świetlne.

Posiadanie zamglonych reflektorów może zakończyć się mandatem?

Oczywiście – mandat, zatrzymanie dowodu rejestracyjnego, skierowanie na dodatkowe badania techniczne, to może nas spotkać, ale o tym powinniśmy myśleć na końcu. Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, że światła mijania mają oświetlać drogę asymetrycznie, zapewniając odpowiednią widoczność. Powinny oświetlać drogę na odległość nie mniejszą niż 40 metrów przy dobrej przejrzystości powietrza.

Na koniec – kierowca zatrzymując się na poboczu po zmroku powinien nakładać kamizelkę odblaskową?

Taki element odblaskowy zwiększa naszą widoczność nawet siedmiokrotnie, daje kierowcy możliwość reakcji. Taka sama prawidłowość dotyczy kamizelek odblaskowych, których w moim odczuciu powinniśmy bezwzględnie używać.