WSPIERAMY

EKO
NGO

CZTERY PORY ROKU - PARKI KRAJOBRAZOWE WARMII I MAZUR

  • Kopernik TV
  • CZTERY PORY ROKU - PARKI KRAJOBRAZOWE WARMII I MAZ...

Rolnicy na olimpiadzie

W-MODR
Producenci i hodowcy z regionu sprawdzili swoją wiedzę. Za nami Wojewódzki Finał Olimpiady Wiedzy Rolniczej, Ochrony Środowiska i BHP w Rolnictwie, zorganizowanej przez Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie.

Grupa ponad 50 rolników wzięła udział w finale „Olimpiady Wiedzy Rolniczej, Ochrony Środowiska i BHP w Rolnictwie”, organizowanej przez Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Wcześniej musieli przejść etap powiatowy. W eliminacjach do tego konkursu w 2024 roku udział wzięło aż 265 osób. „Ideą olimpiady jest poszerzanie wiedzy, dokształcanie rolników poprzez rywalizację, ale też budowanie relacji między nimi, ponieważ ci państwo się poznają podczas trwania olimpiad” – mówi Mateusz Cygan, dyrektor Warmińsko-Mazurskiego ODR.

Uczestnicy konkursu mierzyli się z testem pisemnym liczącym 40 pytań. Na jego rozwiązanie mieli 40 minut. Nie było to łatwe zadanie, bo tematyka olimpiady jest bardzo rozległa. „W samej nazwie olimpiady mamy rolnictwo, mamy ochronę środowiska, mamy BHP w rolnictwie. Poświęcamy też troszkę uwagi zagadnieniom związanym z Planem Strategicznym Wspólnej Polityki Rolnej” – mówi Urszula Anculewicz z ODR, przewodnicząca komisji konkursowej.

Uczestnikami olimpiady są producenci i hodowcy z regionu. Każdy z nich do udziału w tym wydarzeniu przygotowywał się na swój sposób. „Czytałam niektóre gazety rolnicze. Oczywiście przeglądałam też stronę Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Czasami z tatą obejrzałam „Agrobiznes” i tak naprawdę to wszystko” – przyznaje Małgorzata Wójcik. „To jest wiedza, którą musimy codziennie przetwarzać w gospodarstwach. Albo ktoś ją przyswaja i o niej pamięta, albo tylko w danym momencie robi to co

musi, zamyka temat i już do tego nie wraca” – dodaje Jakub Żak. Niektóre z pytań przygotowanych przez organizatorów olimpiady zaskoczyły uczestników. „Pytanie z odzyskiem łopat z turbin wiatrowych i na jakie słodycze są przerabiane” – mówi Sebastian Kaczyński.

Po etapie pisemnym sześcioro najlepszych uczestników zakwalifikowało się to etapu ustnego. Zwycięzcą Wojewódzkiego Finału „Olimpiady Wiedzy Rolniczej, Ochrony Środowiska i BHP w Rolnictwie” został Jarosław Deneka z powiatu węgorzewskiego. Drugie miejsce zajął Mariusz Szybko z powiatu lidzbarskiego, a trzecie – Wojciech Jarzembowski z powiatu nowomiejskiego.